Jul 27

Dekarz to osoba zajmująca się kryciem dachów. Dekarz nie tylko wykonuje konstrukcję nośną dachu i jego pokrycie, ale równie często montuje specjalne  urządzenia do odpływu wody takie jak rynny i rury spustowe a także zajmuje się montażem okien dachowych, włazów oraz świetlików.

Zawód dekarza nie należy do najprostszych – trzeba posiadać sporą wiedzę i umiejętności z zakresu konstrukcji dachów, bo w końcu to jedna z najważniejszych części budynku. Dekarzem w zasadzie może zostać każdy, kto się na tym zna – nie potrzebne są jednak specjalne kwalifikacje – trzeba być w tym po prostu dobrym i załapać się do jakieś firmy dekarskiej.

Praca dekarza nie należy też to bezpiecznych – często pracują oni na wysokościach większych niż domek jednorodzinny. Część prac dekarskich wykonuje się również na ziemi, więc i taką fuchę można załapać. Z pracą dekarza wiąże się też wiele problemów zdrowotnych np. z kręgosłupem od podnoszenia ciężarów, bo takich na budowach nie brakuje a także z płucami od pyłów, które się unoszą przy cięciu pokryć dachowych. Można również się na wabić wielu urazów i potłuczeń.

Czy więc zarobki dekarza są adekwatne do stosunkowo ciężkiej i niebezpiecznej pracy?

Według badań dekarz zarobki kształtują się w przedziale 1900zł do 3400zł netto. Nie są więc aż tak niskie, ale też nie są to zarobki super wysokie. Dla porównania zarobki dekarza w Niemczech wynoszą około 2800 zł euro miesięcznie już po odliczeniu wszystkich opłat czyli na tzw. “rękę”.

 

Leave a Reply

Copyright © Softform